PIC16F1783-I/SO Microcontrollers And Embedded Processors IC MCU FLASH Chip
KZ TECHNOLOGY (HONGKONG) LIMITED
Contact Now
Part Number : PIC16F1783-I/SO
Manufacturer : Microchip Technology
Description : IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC
Category : Embedded - Microcontrollers
Family : Embedded - Microcontrollers
Series : PIC® XLP™ 16F
Contact Now
PIC16F1783-I/SO Specifications
Part Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LIN, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Number of I/O 24
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3 V ~ 5.5 V
Data Converters A/D 11x12b, D/A 1x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)